rod pyrura

     Zástupci rodu pyrura jsou papoušci menší až střední velikosti, s poměrně dlouhým stupňovitým ocasem. Zobák je široký, horní čelist s vrubem, ozobí neopeřené, výrazné oční okruží. Rod rovněž charakterizuje typické lemováni na hrudi.

     Pyrurové jsou chováním, povahou a vzhledem příbuzní s rodem Aratinga, hlasový projev je u Pyrur na rozdíl od Aratingů daleko mírnější. Pohlavní dimorfismus je nevýrazný, mladí ptáci jsou ihned po vylétnutí podobni rodičům, avšak jejich zbarvení je matnější.

 

Život v přírodě

     Pyrurové obývají rozsáhlé oblasti Jižní Ameriky, jednotlivé druhy obývají střední a severní část kontinentu. Většinou se zdržují v blízkosti vodních toků v nižších nadmořských výškách. Samozřejmě najdeme zástupce rodu kteří jsou obyvateli vyšších poloh jako Pyrura zelenolící - 2000 m nad mořem, Pyrura hnědoocasý a Pyrura rudohlavý jenž byl pozorován v nadmořské výšce 4000 m.

     V domovině se většina Pyrur drží v menších skupinách čítající zpravidla 10 - 20 kusů. V době hnízdění se vyčleňují jednotlivé páry. Větší hejna je možno ojediněle pozorovat pouze při přeletu za potravou. Někteří zástupci rodu hnízdí v dutinách stromů, jiní vyhledávají skalní rozsedliny. Snůšku obvykle tvoří 3 - 5 vajíček z nichž se po 22 - 24 dnech inkubace lihnou holá a slepá mláďata. V hnízdě zůstávají dalších 52 - 55 dnů, mláďata krmí oba rodiče. Po vylétnutí jsou mladí ptáci další 3 až 4 týdny dokrmováni posléze jsou již zcela samostatná. Pyrurové jsou ve svém přirozeném prostředí velice plaší, zdržují se v korunách nejvyšších stromů a jejich přítomnost prozrazuje pouze jejich křik pokud jsou vyrušeni.

     Nejraději vyhledávají různé plody, ovoce , semena a rašící pupeny, některé druhy s oblibou zalétávají na kukuřičná pole, kde samozřejmě působí značné škody.