Chov pyrurů

 

Chov v zajetí

    Chov Pyrur není v zajetí nikterak náročný a díky menší velikosti, přijatelnému hlasovému projevu a malým nárokům na prostor jsou předurčeny k dalšímu rozšíření mezi chovateli.

    Pyrurové jsou úspěšně chováni jak v klecích tak voliérách. Rozměry klecí by měli být alespoň 100 x 60 x 80 cm, pro některé druhy jsou bezesporu vhodnější prostornější klece či voliéry (100 x 150 x 200). Pro úspěšný chov je vždy lepší umisťovat jednotlivé páry samostatně.

    Hnízdní budky by měli mít rozměry min. 20x22 cm výška 35 cm, vletový otvor 5 - 6 cm. Do chovného prostoru je vhodné rozvěsit více budek různých typů aby měli ptáci možnost výběru.Výstelku hnízdní dutiny tvoří směs hoblin a rašeliny. Rozměry hnízdních budek je vhodné přizpůsobit velikosti jednotlivých druhů. Budky ponecháváme pyrurám celoročně k dispozici, neboť ptáci v nich nocují.

    Papoušci tohoto rodu neradi slétají na zem, proto je nutné krmeni umístit na výše položené místo , tzv. krmnou polici.

 

Krmení

     Základ tvoří směs zrnin - kardi, více druhů prosa, oves, lesknice, slunečnice (pouze v omezeném množství). Pyrurové milují ovoce i zeleninu a pro zdárný chov je zcela nedílnou součástí krmení. Ovoce můžeme podávat prakticky jakékoliv, záleží na možnostech a samozřejmě co si ptáci oblíbí. Např. Jablka, rybíz, jeřabiny, banány, pomeranče atd. ze Zeleniny rádi berou mrkev, brokolici, hrášek, kukuřici, okurky a zelené krmení - listy smetánky lékařské apod., vhodné je podávat i naklíčená semena a vaječnou míchanici 2-3 krát týdně (průmyslově vyráběna).

    Do krmení a napájecí vody je možné přidávat vitamínové a minerální směsi, ptáci by měli mit k dispozici rovněž minerální písek (grit) a sepiové kosti.

 

Hnízdění

    Hnízdní dutinu mají Pyrurové obsazenu prakticky celoročně. Před vlastním hnízděním můžeme pozorovat poměrně výrazný tok. Ptáci se vzájemně dvoří, peří na zátylku mají načepýřené a křídla svěšená. Vše doprovází výrazný hlasový projev. Zpravidla do 6 týdnů samice snese první vejce. Snůška v zajetí je zpravidla 4 - 5 vajíček z nichž se po inkubační době 22 – 24 dnů líhnou mláďata. V době odchovu Pyrury ještě více preferují různé druhy ovoce a zeleniny.

    Na kontrolu hnízda většina párů reaguje klidně, 10 - 12 dne začínají mláďata vidět, kroužkování je ideální mezi 12 až 16 dnem. V hnízdě zůstávají mladí ptáci relativně dlouho a hnízdo opouští mezi 50 - 55 dnem od vylíhnutí. Další 3 - 4 týdny jsou rodiči přikrmováni, poté je vhodné mladé ptáky oddělit, i když agresivní projevy rodičů jsou velmi vzácné.